top of page

ISCM WORLD NEW MUSIC DAYS FAROE ISLANDS 2024 PROGRAMME

Friday, 21 June 2024 8 pm - link to tickets
Reinsaríið, Tórsgøta 3, 100 Tórshavn
 

Norðurglóð (FO): Arnold Ludvig (bass), Leivur Thomsen (guitar), Jákup Tórgarð (piano),
Heðin Z. Davidsen (guitar), Kristina T. Johansen (saxophone), Rógvi á Rógvu (drums)


Gary Daley (Australia, b. 1958) Hunger (2019) [9’]
(submitted by the  ISCM Australian Section)

Arnold Ludvig (Faroe Islands, b. 1968) Miles Beyond (1998), Port Of Thor (1996), Iceland (1993), Desire (2011) [30’]
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Saturday, 22 June 2024 11.30 am
Havnar Kirkja (Tórshavn Cathedral) 

Bryggjubakki, 100 Tórshavn


Zoë Martlew (vlc) (UK), Sámal Petersen (vl) (FO)

George-Ioan Păiș (Romania, b.1994), Giant robots in a picnic basket for solo cello (2021) [6’]
(submitted by the  ISCM Romanian Section)
Eloise Gynn (United Kingdom, b. 1985) Quietening for solo cello [4’]
(submitted by the ISCM Welsh Section)
Edvard Nyholm Debess (Faroe Islands, b. 1960) Variatiónir við tema for solo violin (1998)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Isabel Urrutia (Spain, b. 1967) Haziak for solo live cello and digitalised acoustic folk instruments (2019)  [5’]
(submitted by Musikagileak)
Atli K. Petersen (Faroe Islands, b. 1963) Le quattro corde di Kaldbak (2023)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Zoë Martlew (United Kingdom, b. 1968) G-lude for solo cello (with optional electronics) [8’] 
(submitted by the ISCM British Section)

 


Saturday, 22 June 2024  1.30 pm
Eysturoyartunnilin - The Eysturoy tunnel


Electronic work for car radio in sub-sea tunnel

Jens L. Thomsen (Faroe Islands, b. 1980) Æðr (2020)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)


 

Saturday, 22 June 2024 3 pm

Rituvíkar Kirkja (Church of Rituvík)
Varðagøta 18, 640  Rituvík


Caput Ensemble string quartet (IS)

Amy Brandon (Canada, b.1980) Lysis (2022) [9’]
(submitted by the ISCM  Canadian Section)  
Sámal Jákup Jakobsen Sámal Jákup Jakobsen (Faroe Islands, b. 1989) Krákan: Á húsið (2021) [5’]
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Caroline Bordignon (United Kingdom, b. 1993) Incandescence (2017) [5’]
(individually submitted)
Kenneth Li (Hong Kong, b. 1989) Singing Our Swan Song Of Serenity (Speaking of Satire) (2022) [5’]
(submitted by the ISCM Hong Kong Section)  

Filipe Lopes (Portugal, b. 1981) Clusia Rosea (2018) [9’]
(submitted by the ISCM Portuguese  Section)  
Máté Bella (Hungary, b. 1985) AEOLUS (2021) [8’]
(submitted by the ISCM Hungarian Section)  

 


Saturday, 22 June 2024 at 9 pm
Reinsaríið 
- link to ticket sale
Tórsgøta 3, 100 Tórshavn


Flytifólk (FO): Daniel Rye (klarinett), Anna Hüdepohl (accordion), Torleik Mortensen (bass), James Goodwin (slagverk)

Olli Moilanen (Finland, b. 1987) Paralysis (2021) [7’]

(submitted by the ISCM Finnish Section) 

Rūta Vitkauskaitė (Lithuania, b. 1984) Oracle of May Winds for any instrument or group (2021) [10’]
(individually submitted)
Kim Kristensen (Denmark/Faroe Islands) det jeg ser (2022/24)  [5’]  
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Daniel Rye (UK/Faroe Islands, b. 1964) Now and Then (for Igor Stravinsky) (2024) [8’]
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Sunday, 23 June 2024 1 pm
Nordic House, Tórshavn
Composer pre-talk

ISCM WNMD 2024 selected composers presentations

 


Sunday, 23 June 2024 2 pm
Nordic House, Tórshavn
- link to ticket sale
Norðari Ringvegur 14, 110 Tórshavn


OFFICIAL ISCM WNMD2024 FO OPENING CONCERT
Caput Ensemble (IS), conductor Guðni Franzson (IS), Mattias Kapnas (pf) (FO)

Mattias Kapnas solo:
Chesney Palmer (South Africa, b. 1996) Reflections of South Africa (excerpt) (2020) [‘7]
Performed by Mattias Kapnas
(submitted by the ISCM South Africa Section)

Caput Ensemble Programme:
Sunleif Rasmussen (Faroe Islands, b. 1961) Surrounded (2000)

(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Liu Huan (China, b. 1983) BEWEGENDE WOLKEN DES GESANGS (2022) [6’]
(submitted by the ISCM Shanghai Section)
--
Ivan Buffa (Slovakia, b.1979) Identity (2017) [7’]
(submitted by ISCM Slovak Section)
Zhong Juncheng (China, b. 1954) Blast (2019) [7’]
(submitted by the ISCM Nanning Section)
Kristupas Bubnelis (Lithuania, b. 1995) split seconds, shifting sand… (2023) [9’]
(submitted by the ISCM Lithuanian Section)
Michal Wróblewski (Czech Republic, b. 1988) How to Avoid a Mental Breakdown (2020) [9’]
(submitted by the Prague Spring Festival)
Martyna Kosecka (Norway, b. 1989) Ourobóros (2018) [11’]
(submitted by the ISCM Norwegian Section)




Sunday, 23 June 4.30 pm
Viðarlundin Park

Meeting point at Gundadalsvegur 9, 110 Tórshavn

Open air concert and walk - composers perform

Kelvin King Fung Ng (United Kingdom, b. 1985) Brief Version of Seoljanggu - 0, I, II (2023) [8’]
(individually submitted)

Heðin Ziska Davidsen (Faroe Islands, b. 1977) Ringar í Vatni (Rings in Water) 6 ch. sound installation (2021)

(submitted by the ISCM Faroe Islands Section)
Johan Hentze (Faroe Islands, 1985),
Andras Olsen (Faroe Islands, 1978) Tað skeiva stykkið í Pisu (2024)

(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

 

 

Sunday, 23 June 4.30 pm (until 28 June)
Various locations in Tórshavn

 

Sound installations

Rosali Grankull (Sweden, b. 1984) Music for strings & silk (2022)

(submitted by the ISCM Gotland Section)
Perlan, Tórsgøta 3,  MON 24 until FRI 28, open 10 am - 4 pm
 

Jesse Austin-Stewart (New Zealand, b.1996) Music for PlayStation (2022)
(submitted by the ISCM New Zealand Section)
Tjóðpallur Føroya, Tórsgøta 9,  MON 24 until FRI 28, open 11 am - 3pm
 

Heðin Ziska Davidsen (Faroe Islands, b. 1977) Ringar í Vatni (Rings in Water) 6 ch. sound installation (2021)

(submitted by the ISCM Faroe Islands Section)
Viðarlundin í Havn (park), by the memorial statue, MON 24 - FRI 28 - 10 am - 10 pm
 

Stéphanie Laforce (Belgium, b. 1980) EOLIEN-SONORE - The sound of the wind  (2010)
(submitted by the ISCM Wallonia-Brussels Federation Section)
Gallarí Havnará, Havnará 3,  SUN 23 - THU 27 4pm - 6 pm
 

Laura Puras (United States, b. 1982) Muted Tefillah interactive video (2018)
(individually submitted)
Tjóðpallur Føroya, Tórsgøta 9,  MON 24 until FRI 28, open 11 am - 3pm

 

 


Sunday, 23 June 7 pm
Tjóðpallur Føroya

Tórsgøta 9, 100 Tórshavn

Birita Poulsen (sopr), Atli Ellendersen (vl), Birita Dam (vla), Kristina á Váli (vlc),
Agnar Lamhauge (cb), Jákup Tórgarð (pf), Ólavur Jakobsen (gt)
Esther á Fjallinum (text presentations)



Charlotte Seither (Germany, b 1965) baff for vocal performer (2018) [7’]
Text: Pfälzisch / Palatinate

(submitted by the ISCM German Section)
Bjarni Restorff (Faroe Islands, b 1955) Gittarin for soprano and guitar  (2015)
Text: Federico Garcia Lorca (1898-1936) Faroese translation by: Karsten Hoydal

(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Unn Paturson (Faroe Islands, b 1974 ) Wicked fysikk (2023)
Text: Lív Maria Róadóttir Jæger
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Chiu‐Yu CHOU (Taiwan, b. 1981) Ocean‧Sailing for voice, cello and piano (2021) [6’]
Text: Lin Claude

(submitted by the ISCM TAIPEI Section)

Amble Skuse (United Kingdom, b. 1977) Chapels with Splendid Glass Windows for string quartet (2019) [6’]
Text: Poem in middle Welsh

(submitted by the Scottish Music Centre Section)
Arnannguaq Janna Porsborg Gerstrøm (Greenland, b. 1977) Annilaanganeq qilammit nakkaalavoq
/ Angsten gemmer sig / Anxiety hidden (2024)  [9’] Text: Arnannguaq Janna Porsborg Gerstrøm

(ISCM World New Music Days Faroe Islands and Nordic Music Days Scotland commission)

 


Sunday, 23 June 9 pm
Reinsaríið
- link to event
Tórsgøta 3, 100 Tórshavn


Yggdrasil (FO): Angelika Hansen (violin), Heðin Ziska Davidsen (guitar),
Kristian Blak (piano),  Mikael Blak (bass), Per Ingvaldur Højgaard Petersen (drums)

Faroese jazz ensemble Yggdrasil performs music from Faroe Islands, Greenland, Sápmi and more.


Kristian Blak (Faroe Islands, b. 1947) Porkerisvatn (2022) [35’] 

(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Monday, 24 June 3 pm
The Nordic House in Tórshavn
- link to event
Norðari Ringvegur 14, 110 Tórshavn

Jón Festirstein (vl), Kristina á Váli (vlc), Andreas Restorff (vlc), Jóhannes Andreasen (pf), Anna Klett (cl)

Bjarni Blaasvær
(Faroe Islands, b. 2001) La Follia for violin, cello and piano (2019)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Per Nørgaard (Denmark, b. 1932) Within The Fairy Ring And Out Of It  for solo clarinet (1999) [6’]
(ISCM Honorary Member since 1995)
Marianna Liik (Estonia, b. 1992) Out of breath for violin cello and electronics (2018) [7’]
(submitted by the ISCM Estonian Section)

Seitaro Shibata (Japan, b. 1990) A letter from grandchild for clarinet and piano (2023 ) [4’]
(submitted by the ISCM JFC, Japan Federation of Composers Section)
Svetlana Savić (Serbia, b. 1971) Tempo variabile for clarinet, violin and piano (2018) [5’]
(submitted by the ISCM Serbian Section) 
Victoria Kelly (New Zealand, b. 1973) Lyre for violin, cello and piano (2023) [10’]
(submitted by the ISCM New Zealand Section)

 

Monday, 24 June 6 pm
Hátún in Tórshavn

Tórshavn Music School, Landavegur 84, 100 Tórshavn

Lapland Chamber Orchestra - string chamber ensemble

Eric Egan (Norway, b. 1983) in some or other Oasis | (i en eller annen Oase) (2014 rev. 2023)  [9’]

(submitted by the ISCM Irish Section)
Pauli í Sandagerði (Faroe Islands, b. 1955) Vel op før dag (2005)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Natasha Bogojevic (Serbia, 1966) Dissolvenza (2016) [7’]
(submitted by the ISCM Serbian Section)

Maciej Kabza (Poland, b. 1990) The Infinity Mirror II for string orchestra (2022) [9’]
(submitted by the ISCM Polish Section)

Carlos Brito Dias (Portugal, b. 1991) was birgst du so bang dein Gesicht? (2019) [11’]
(submitted by the ISCM Portuguese Section)
Raimonda Žiūkaitė (Lithuania, b. 1991) 1000 Mouths (2020) [10]
(submitted by the ISCM Lithuanian Section)




Monday, 24 June 2024 7.30 pm
Sandoyartunnilin (tunnel to the Island of Sandoy)

composition for car radio and tunnel

Sunleif Rasmussen (Faroe Islands b. 1961) Røddir/Voices (2023)

(ISCM WNMD 2024 Host Selection)




Monday, 24 June 8 pm and 8.45 pm
Listasavnið á Sandi

Sandur Art Museum, Áarbøur 11, 210 Sandur

Konsørn: Mattias Kapnas (piano), Jan Rúni Poulsen (percussion)
 

Chesney Palmer (South Africa, b. 1996) Reflections of South Africa
(submitted by the ISCM South Africa Section)  
Mattias Kapnas (Faroe Islands, b. 1991),
Kristian Blak (Faroe Islands, b. 1947) Piano Concerto 2nd movement

(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Mattias Kapnas (Faroe Islands, b. 1991),
Jan Rúni Poulsen (Faroe Islands, b. 1987) Bei [6’] Budapest [4’] (2022)

(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Tuesday, 25 June 2 pm and 3.30 pm
Aulan í Finsen, Tórshavn
- link to ticket sale
Finsen, Tórsgøta, Sjúrðargøta 8, 100 Tórshavn

Multi channel speaker concert



Alexander Tillegreen (Denmark, b. 1991) Phantom Streams (in 5 movments zyklus I) for 6 ch. (2020) [10’] (submitted by the ISCM Danish Section)
Bekah Simms (United Kingdom, b. 1990) Jubilant Phantomsfor accordion and just-intonation virtual accordion (2021) [8’] (individually submitted)
Libby Fabricatore (United States, b. 1975) Midnight Observations At Central Sound Buoyfor two-channel fixed media (2022) [4’] (individually submitted)
Jens L. Thomsen (Faroe Islands, b. 1980) Rødd, roynd 00 (2024)  [10’]  (ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Dimitris Bakas (Greece, b. 1975) Apophatic Spectralism X for soprano and tape (2021) [9’]
(submitted by the ISCM Greek Section)

Anuj Bhutani (United States, b. 1995) east wind melts the ice for solo soprano + multitrack (2021) [6’] (submitted by Florida International University)


 


Tuesday, 25 June 2024 6 pm
Nordic House, Tórshavn
Composer pre-talk
ISCM WNMD 2024 selected composers presentations



Tuesday, 25 June 7 pm
The Nordic House in Tórshavn
- link to ticket sale
Norðari Ringvegur 14, 110 Tórshavn

Lapland Chamber Orchestra (FI)
Conductor John Storgårds
Anna Laakso (pf), Tom Irvine (voc), Laura Zöschg (voc)


Victoria Frances Young (United States, b. 2000)
Piano Concerto (2022) [11’]
(individually submitted)

Haimoni Balgava (Slovakia. b. 1994) Carpathian timbre (2021) [6’]
(submitted by Music Centre Slovakia)

Tom Irvine (United Kingdom, b. 1990) Cardboard (2022) [8’]
(submitted by Scottish Music Centre)

Kristian Blak (Faroe Islands, b. 1947) úr Holminum (1995) [10’]  
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Sunleif Rasmussen (Faroe Islands b. 1961) Chorals and Dances [8’]  WORLD PREMIERE
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Janco Verduin (Netherlands, b. 1972) korenveld met kraaien (wheatfield with crows) (2023) [7’]
(submitted by the ISCM Netherlands Section)



Tuesday, 25 June 9 pm
Blábar
- 100 DKK at the door
Niels Finsens gøta 23, 100 Tórshavn

The Networked Ensemble, Benjamin Tausen á Lava,
Dávur Juul Magnussen, Annie Aries, Lauren Sarah Hayes


Benjamin Tausen á Lava (Faroe Islands, b. 2004) elvir_til / 01 (2023)

(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Andras Olsen (Faroe Islands, b. 1978),
Dávur Juul Magnussen (Faroe Islands, b. 1986) Trombone duo (2024)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Andreja Andric (Denmark, b. 1973) Concert for Smartphone Network (2020) [10’]
(individually submitted)
Annie Aries (Switzerland, b. 1988) It's Not Quiet In The Void for custom modular synthesizer (2023) [18’](individually submitted)
Lauren Sarah Hayes (United States) The Accusations That Are Confessions for live electronics (2023) [23’](submitted by Florida International University)

Wednesday, 26 June, 3 pm, Gjógv
Í Gjónni við Gjógv, 476 Gjógv
Outdoor horn concert

Kristina Thede Johansen (sax), Johan Hentze (tpt), Ernst Remmel (tpt)
Dávur Juul Magnussen (tbn), Andras Olsen (tbn)


Musicians create individually and collectively
a concert integrating the natural surroundings.

 

 


Wednesday, 26 June, 4.30
at Funningur Kirkja

Niðri í Túni 1, 475  Funningur
Instrumental works and traditional Faroese vocal music

Kári Sverrisson (voc, gt), Alvi Joensen (gt),

Floytu trio: Marta Torkilsdóttir (fl), Elsa Maria Dam Kongslíð, (afl), Andrea Heindriksdóttir (bfl)

Kári Sverrisson (Faroe Islands, b. 1971) Traditional Faroese vocal music [8’]  
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Alvi Joensen (Faroe Islands, b. 1991) Paisaje faroese con niebla (2013)  [8’]
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Do Hong Quan (Việt Nam, b. 1956) The Sounds of the Jungle for 3 Flautists (2014) [5’]
(submitted by Vietnam Contemporary Music Centre (VCMC))
Alvi Joensen (Faroe Islands, b. 1991) Fantasie (2010)  [8’]  
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Kári Sverrisson (Faroe Islands, b. 1971) Traditional Faroese vocal music [8’]
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Wednesday, 26 June 9 pm
Blábar
- 100 DKK at the door
Niels Finsens gøta 23, 100 Tórshavn

Hettarher: Andreas Restorff (vlc) and Torleik Mortensen (db)
 

Boris Jakopović (Croatia, b. 1980) Alliages II (previously performed, dedicated to cellist Vid Veljak)
for cello and electronics (2021) [7’]

(submitted by the ISCM Croatian Section)
Annelies Van Parys (Belgium, b. 1975) Shades of Light for violoncello and electronics (2022) [14’]
(initially submitted by the ISCM Flemish Section and chosen for the 2022 edition of WNMD)
James O’Callaghan (Canada, b. 1988) Hair’s breadth for amplified solo bowed string instrument and electronics (2022) [5'-8']
(ISCM Young Composer Award 2017)
Tróndur Bogason (Faroe Islands, b. 1976) Multivers for Violincello & Electronics (2024)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Andreas Restorff (Faroe Islands, b. 1989),
Torleik Mortensen (Faroe Islands, b. 1982) Unity of Opposites (2024) [10’]

(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Thursday, 27 June 3 pm
The Nordic House in Tórshavn - link to event
Norðari Ringvegur 14, 110 Tórshavn

EKA (FO): Kristina Thede (sax), Aksel Remmel (pf), Ernst Remmel (tp)

Gísli Magnússon (Iceland, b. 1988) Kvöldtónar five short movements for pianoforte (2022) [10’]
(submitted by the ISCM Icelandic Section)
Teitur Lassen (Faroe Islands, b. 1977) Y Arpeggios (2015)  [10’]  
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Anna Katrin Ø Egilstrøð (Faroe Islands, b. 1981) Viðljóð (2023)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Valentin Silvestrov (Ukraine, b. 1937) The Messenger (1996)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Andras Ellendersen (Faroe Islands, b. 1996) In ignota terra (2023) [6’] 
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
 


Thursday, 27 June 7 pm
Fuglafjarðar Kirkja (Church of Fuglafjørður)
530 Fuglafjørður

Hans Hellsten (organ)

Eli Tausen á Lava (Faroe Islands b. 1997) Reyði Tráðurin (2021) ['5]
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Kristian Blak (Faroe Islands, b. 1947) Qaanaaq  (2024)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Kristian Blak (Faroe Islands, b. 1947) Kamutseq  (2024)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Ana Szilágyi (Romania, b. 1971) Das Wiedersehen/The Review (2020) [8’]
(submitted by Arfa)
Samuel Hvozdík (Slovakia, b. 1993) Magma (2021) [6’]
(submitted by ISCM Slovak Section)
S. Andrew Lloyd (United States, b. 1979) Étude 7 (2019) [4’]
(submitted by Stephen F. Austin State University)



Thursday, 27 June 9 pm
Blábar - 100 DKK at the door
Niels Finsens gøta 23, 100 Tórshavn

Norðurglóð (FO): Arnold Ludvig (bass), Leivur Thomsen (guitar), Jákup Tórgarð (piano), Heðin Z. Davidsen (guitar), Kristina T. Johansen (saxophone), Rógvi á Rógvu (drums)

Francis Heery (Germany, b. 1980) Towards A Soteriological Theory Of Bog Bodies affective-

notation (2023) [10’]
(submitted by the ISCM Irish Section)

Gerhard Praesent (Austria, b. 1957) B-Suite (2019) [11’]
(individually submitted)
Frederik Croene (Belgium, b. 1973) Turin Horse (2021) [8’]
(submitted by the ISCM Flemish Section)
Arnold Ludvig (Faroe Islands, b. 1968): Miles Beyond (1998), Port Of Thor (1996),
Iceland (1993), Desire (2011)  [30’]
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Friday, 28 June 2024 2 pm
Nordic House, Tórshavn
Composer pre-talk
ISCM WNMD 2024 selected composers presentations

 


Friday, 28 June 3 pm
The Nordic House in Tórshavn
- link to event
Norðari Ringvegur 14, 110 Tórshavn


Sören Hermansson (cor) Jákup Tórgarð (pf), Ernst Remmel (tp)

Jenny Hettne (Sweden, b. 1977) Rop, Böljande (Calling, undulating)
for swedish horn and electronics (2019)  [8’]

(submitted by the ISCM Gotland Section)

Mikako Mizuno (Japan, b. 1958) Time of Laodamia for trumpet, piano
and 4 channel speaker system (2023) [11’] 

(submitted by the ISCM Japanese Section)

Manuel Rodríguez Valenzuela (Spain, b. 1980) <41> (2 performers) for apprehension engines and electronics (2021) [12’]
(submitted by the ISCM Spanish Section)
Ernst Remmel (Faroe Islands, b. 1994) In the Midst of the Cave (2024) ['12]
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)
Jákup Veyhe (Faroe Islands, b. 1970) Tónleikaspøl for trumpet, horn, piano and electronics (2024) ['7]
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

 

Friday, 28 June 7 pm
Varpið in Klaksvík - the island of Borðoy

Klaksvíksvegur 2, 700 Klaksvík

Aldubáran Chamber Ensemble - conductor Bernharður Wilkinson
Andrea Heindriksdóttir  (fl), Anna Klett  (cl), Kristina Thede Johansen (sax),
Joost Bosdijk (bs), Páll Sólstein (cor), Ólavur Olsen (tp), Johan Hentze (tp),
Øssur Bæk  (vl), Jón Festirstein  (vl), Angelika Hansen  (vla), Andreas Restorff (vcl),
AlviJoensen (gt), Ólavur Jakobsen (gt), Aksel Remmel (pf), Jóhannes Andreasen (pf)



Jordan Nobles (Canada, b. 1969) Chiaroscuro (2020) [8’-10’]
(individually submitted)

Tryggvi Þór Pétursson (Iceland, b. 1995) Lífsprettur (2023) [9’]
(submitted by the ISCM Icelandic Section)
Kári Bæk (Faroe Islands, b. 1950) Trio for Violin, French Horn and Piano (2020) ) [10’]  
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

LIU Qiqi (China, b. 1983) MEET-II (2022) [10’]
(submitted by the ISCM Chengdu Section)
Simona Eivinnsdóttir (Faroe Islands, b. 1983) Livandi hjarta (2024) ['7]
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Saturday 29 June 11.30 am
Hoyvíkar Kirkja in Tórshavn

Millum Gilja 27, 188 Hoyvík

Hans Hellsten (organ)
 

Indra Riše (Latvia, b. 1961) Procession with Bells (2019) [5’]
(submitted by the ISCM Latvian Section)

Páll Sólstein (Faroe Islands b. 1964)  Kom andin halgi (2023) 
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Kristian Blak (Faroe Islands, b. 1947) Dímun for organ (2024)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Madeleine Isaksson (France, 1956) Span (2021) [‘10]
(submitted by the ISCM Swedish Section)

Louis Karchin (United States, b. 1951) Processions (2020) [6’]
(submitted by the ISCM USA Section)

 

Saturday 29 June 1 pm
Hátun in Tórshavn

Tórshavn Music School, Landavegur 84, 100 Tórshavn
 

The RWCMD percussion quartet (UK): Faith Stonehewer,  Alex Evans,  James Harrison, Owen Gunnell
Composer
Dario Buccino performs own work

 

Laura Manolache (Romania, b. 1959) Colour Combinations for percussion (2019) [8’]

(submitted by Arfa)

Manuel Zwerger (Austria, b.  1992) OHNE TITEL for percussion quartet (2021) [6’]

(submitted by the ISCM Austrian Section)

Leandro A. Martin (Spain, b.  1974) ARTISTN for 1 marimba and two players (2015) [4’]

(submtted by COSIMTE)

Dario Buccino (Italy, 1968) Mi nasco. Per lamiera HN. Nº 1 for steel sheet (2023) [10’]
(individually submitted)  

Olof Cornéer (Sweden, b. 1975) Three sisters for solo percussion (2021) [15’]

(submitted by the  ISCM Gotland Section)
David Biedenbender (United States, b. 1984) Ferrum for percussion quartet (2017) [7’]

(submitted by Michigan Technological University)


Saturday 29 June 5 pm
The Nordic House in Tórshavn -
link to ticket sale
Norðari ringvegur 14, 110 Tórshavn

ARS NOVA Copenhagen, w/ conductor Graham Ross

Mette Nielsen (Denmark, 1985) Tidlig solopgang (Early sunrise) (2022) [7’]
(submitted by the ISCM Danish Section)
Sarah Rimkus (United States, b. 1990) Mater Dei (2016) [5’]
(submitted by Michigan Technological University)  
Rhona Clarke (Ireland, b. 1958) O Vis Aeternitatis (2020) [6’]
(submitted by the ISCM Irish Section)
Kári Bæk (Faroe Islands, b. 1950) Videmus nunc per speculum, Laudate Dominum (2021) [4’]
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)    
Levente Gyöngyösi (Hungary b. 1975) Beati mundo corde (2022) [4’]
(submitted by the ISCM Hungarian Section)

Tsung- Jen Hsieh (Taiwan, b. 1981) Cantate Domino (2023) [6’]
(submitted by the ISCM Taipei Section)

James Robertson (United Kingdom, b. 1959) I CAN'T BREATHE (2023) [4’]
(individually submitted)
Kaija Saariaho (Finland, b. 1952- d. 2023) Tag des Jahrs (2001) [12’]
(ISCM Honorary Member since 2012)
 

 


Saturday 29 June 8 pm
OY Brewery
Falkavegur 4, Tórshavn

Supervisjón + Tróndur Bogason + Helena S. Lamhauge + Jón Festirstein

Supervisjón (Faroe Islands) & Tróndur Bogason (Faroe Islands, b. 1976)
Don’ts for Dancers (2024) [25’] (ISCM WNMD 2024 Host Selection)  

Sunday 30 June 3pm
SALT - sound, art, live theatre

Drelnes 22, 827 Øravík, Suðuroy

Aldubáran String Quartet: Sámal Petersen (vl), Jón Festirstein (vl),
Angelika Hansen (vla), Kristina á Váli (vlc)


MAO Zhu (China, b. 1981) The Island for String Quartet (2018) [11’]
(submitted by the ISCM Chengdu Section)
Yfat Soul Zisso (Israel, b. 1987) Together alone (2019) [5 ‘]
(submitted by the ISCM Israeli Section)

Harry Crowl (Brazil, b. 1958) String Quartet no.4, Uma qualquer esperança (Just any hope) (2021) [15’] (submitted individually)
Ig Henneman (Netherlands, b. 1945) Outside the Rain has Stopped (2021) [10’]
(submitted by the ISCM Netherlands Section)

Tomaž Svete (Slovenia, b. 1956) Bourgeons pour quattuor des cordes (2023) [6’]
(submitted by the ISCM Slovenian Section)
Eli Tausen á Lava (Faroe Islands, b. 1997) Múrurin (2023)[8’]
(submitted by the ISCM Faroese Section)



Sunday 30 June 9pm
Hotel Hafnia Panorama Suite in Tórshavn

 

Heðin Ziska Davidsen (Faroe Islands) Faroese vocal traditional practises
as instrumental improvisations.(2024)  [30’]  

(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Ig Henneman (Netherlands, b. 1945) Duo Baars-Henneman improvisations (2024)
(ISCM WNMD 2024 Host Selection)

Monday 1 July, Concerto Grotto, boat trip to Hestur or Nólsoy


Kristina Thede Johansen (Faroe Islands, b. 1994) - Saxophone, Johan Hentze (Faroe Islands, b. 1985) - Trumpet, Dávur Juul Magnussen (Faroe Islands, b. 1986) - Trombone

Works TBA

 

bottom of page